Využite nový Účet POHODA pre bezpečnejšie a pohodlnejšie jednotné prihlasovanie k službám a aplikáciam STORMWARE

Dátum vzniku daňovej povinnosti, dátum vystavenia, dátum splatnosti - zorientujte sa v dátumoch

STORMWARE s.r.o. / 24. 02. 2021

Určite si občas hovoríte, prečo musí byť na faktúrach uvádzaných toľko rôznych „dátumov“. Vedzte, že všetky majú v zákonoch definovaný svoj špecifický význam. Poďme si ich teda priblížiť v ďalšom diele nášho seriálu o fakturácii.

V článku si postupne predstavíme tieto najčastejšie používané dátumy:


Dátum vzniku daňovej povinnosti


Jednou z  povinných náležitostí faktúr platiteľov DPH je podľa   zákona o dani z pridanej hodnoty (ďalej ZDPH) dátum vzniku daňovej povinnosti. Čo zákon považuje za dátum vzniku daňovej povinnosti? A prečo je taký dôležitý?

Dátum vzniku daňovej povinnosti je deň, ku ktorému je platiteľ povinný priznať daň. Tú potom uvádza v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom mu vznikla povinnosť priznať daň. Ak však dodávateľ prijme úplatu ešte pred dňom uskutočnenia zdaniteľného plnenia, musí priznať daň z prijatej čiastky ku dňu prijatia tejto úplaty.

Deň vzniku daňovej povinnosti pri dodaní tovaru alebo poskytnutí služby v tuzemsku špecifikuje § 19 ZDPH. Daňová povinnosť vzniká:

  • pri dodaní tovaru dňom dodania, resp. dňom kedy kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník.
  • pri dodaní služby dňom dodania služby.
  • ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

Daňovú povinnosť rieši ZDPH ďalej v § 20–21. Jedná sa najmä o prípady nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu EÚ, dovoz tovaru z krajín mimo EU apod.



Okamžik uskutočnenia účtovného prípadu


Ak vediete účtovníctvo, bude vás zaujímať aj dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ktorý je povinnou náležitosťou účtovných dokladov podľa zákona o účtovníctve (je odlišný od dátumu vystavenia faktúry). Tento dátum je dôležitým údajom pre správne zaúčtovanie účtovného prípadu do príslušného účtovného obdobia a v praxi býva často zhodný s dátumom vzniku daňovej povinnosti.

Okamihom uskutočnenia účtovného prípadu je deň, v ktorom dôjde ku splneniu dodávky, k inkasu pohľadávky, k postúpeniu pohľadávky, poskytnutiu či prijatiu zálohy, zistenie manka atď. Pre potreby oceňovania pohľadávok a záväzkov vyjadrených v cudzej mene ku dňu ich vzniku je možné za okamžik uskutočnenia účtovného prípadu považovať u dodávateľa deň vystavenia faktúry a u odberateľa deň prijatia faktúry.

Okamih uskutočnenia účtovného prípadu je možné pre konkrétne doklady vymedziť vnútorným predpisom. V tomto prípade je však potrebné rešpektovať ustanovenia zákona o účtovníctve, ktorý uvádza, že všetky účtovné prípady musia byť zaúčtované do obdobia, s ktorými časovo a vecne súvisia.


Dátum vystavenia faktúry


Dátum vystavenia faktúry určuje, kedy dodávateľ faktúru skutočne vystavil. Ide o  povinnú náležitosť faktúr platiteľov DPH a neplatiteľov DPH, ktorí vedú podvojné účtovníctvo. Odporúča sa ale uvádzať i na všetkých ostatných faktúrach. Prečo je tento údaj na faktúrach taký dôležitý?

Dátum vystavenia faktúry je pre odberateľa určujúcim údajom pre uplatnenie nároku na odpočet DPH. Zákon o dani z pridanej hodnoty totiž stanovuje, že zaplatenú daň je možné od štátu požadovať späť až v okamihu obdržania faktúry.



Dátum splatnosti faktúry


Dátum splatnosti nie je povinnou náležitosťou faktúr, ale aj tak je dôležitým údajom pre obidve zmluvné strany. Určuje deň, dokedy by mal odberateľ uhradiť faktúru, resp. dokedy by mala byť platba pripísaná na účet dodávateľa. Bežnou obchodnou praxou je štrnásť dňová lehota splatnosti. Faktúra pritom samozrejme môže byť uhradená i skôr ako v stanovený dátum splatnosti. Ako to ale funguje, ak dátum splatnosti na faktúre chýba?

Splatnosť faktúr určuje Obchodný zákonník. Ten hovorí, že zmluvne určená lehota na splnenie peňažného záväzku nesmie presiahnuť 60 dní odo dňa doručenia faktúry. Obchodný zákonník umožňuje aj dlhšiu lehotu splatnosti faktúry, ale jedine v prípade, ak sa strany na dlhšej lehote splatnosti vyslovene dohodnú a takáto dohoda nie je "v nepomere" k právam a povinnostiam vyplývajúcim zo záväzkového vzťahu pre veriteľa.



 

Dátumy na faktúrach v aplikácii mPOHODA


Dátum daňovej povinnosti
Ak zakladáte faktúru ako platiteľ DPH, nájdete pole Dátum daňovej povinnosti v záhlaví formulára. Dátum tu nastavíte kliknutím na ikonu kalendára a  výberom požadovaného dátumu.

Dátum vystavenia faktúry
Pole Dátum vystavenia mPOHODA automaticky predvyplní podľa aktuálneho dňa. Prípadnú úpravu vykonáte opäť kliknutím na ikonu kalendára.

Dátum splatnosti faktúry
Dátum splatnosti mPOHODA sama dopočíta na základe počtu dní zadaných v agende Nastavenie dokladov alebo v agende Adresár na karte príslušného odberateľa. Ak chcete upraviť dátum splatnosti pre konkrétnu faktúru, zmeňte ho opäť cez ikonu kalendára.


 
 
   

Web

 

Android

 

iOS

 



Bol tento článok užitočný? Dajte o ňom vedieť ostatným.

Facebook      Twitter      LinkedIn      E-mail